7% zniżki za pierwsze zakupy z rejestracją
Herbaty czarne
Herbaty czarne pozyskiwane są z krzewu Camellia sinensis. W Chinach zwane są czerwonymi ze względu na kolor naparów jakie dają. Powstają przez oksydację zielonych listków. W czarnych herbatach znajdziemy wiele cennych substancji odżywczych jak np. witaminy A, C, E, K, z grupy B, aminokwasy, lipidy, minerały takie jak potas, wapń, magnez, glin, mangan, żelazo, selen, fluor. Zasadniczą rolę pełni alkaloid purynowy teina (forma kofeiny), która ma działanie pobudzające, podwyższa tempo przemiany materii, poprawia koncentrację, refleks, zmniejsza senność, poprawia nastrój. Herbaty czarne zapobiegają próchnicy zębów, miażdżycy, rozwojowi jaskry. Zawdzięczamy to obecności polifenoli takich jak flawonoidy, kwasy fenolowe, a w tym katechiny (zwłaszcza galusan epigallokatechiny), będące silnymi przeciwutleniaczami, wykazującymi działanie antynowotworowe i antyzapalne.
Zbyt duża ilość czarnej herbaty w diecie może uwsteczniać przyswajanie żelaza, więc raczej nie zaleca się jej picia podczas posiłku.
Herbatę czarną w Europie zalewa się wrzątkiem (98-98 st. C) i parzy najczęściej jednokrotnie 3-5 minut stosując ok. 1g listków na 100ml wody. W Azji zalewają też wrzątkiem ale parzą krótko bo ok. pół minuty ale za to 2-3 razy, za każdym razem o ok. 10 sekund dłużej. Stosują jednak aż 3-5g suszu na 100ml wody. Herbata czarna pobudza, orzeźwia, poprawia samopoczucie.