Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 175zł (dla zamówień opłaconych z góry)

7% zniżki za pierwsze zakupy z rejestracją

Herbaty czerwone (Pu erh) i Oolong (Wulong)

Uzykiwane są one poprzez niepełną fermentację zielonych listków, którą w przypadku herbaty czerwonej Pu erh (w Chinach zwanej ciemną) przerywa się, gdy końce listków stają się czerwono-brązowe. Uzyskiwanie herbat Pu erh polega na suszeniu listków po zbiorze, automatycznej oksydacji i jej zatrzymaniu (w temperaturze nawet 65 st C), kształtowaniu listków (spłaszczanie, zwijanie w kulki mechaniczne lub ręczne), ponownym suszeniu i albo w takiej formie pozostawieniu na jakiś okres (nawet lata) by naturalnie dojrzały jako tzw. shengi czyli "surowe" pu erh albo poddaje się je procesowi wo dui (jakby wymuszonego dojrzewania) w wyniku, którego uzyskuje się tzw. shu pu erh. Proces wo dui (jakby oksydacji-fermentacji) polega na zebraniu listków w kopce i przykryciu ich na określony czas co w warunkach wilgoci i podwyższonej temperatury prowadzi do ich szybszego "dojrzenia" (postarzenia). Kopce mogą być przerabiane nawet kilka razy żeby listki się nie przegrzały. W tym procesie dojrzewania (postarzania), który może trwać nawet do dwóch miesięcy, udział biorą grzyby (również drożdże) znajdujące się naturalnie w materiale do okrywania i w otoczeniu.  

Herbaty Oolong (Wulong) zwane są też turkusowymi, niebieskimi, szmaragdowymi a w Chinach określane mianem Czarnego Smoka. Zaraz po zbiorach i gdy listki są już zwiędnięte poddaje się je procesowi "naruszenia" (uszkodzenia) w maszynach rolujących (kiedyś ręcznie w koszach). Zachodzi wówczas jednocześnie oksydacja, którą zatrzymuje się przez podgrzanie. Potem listki się kształtuje, ponownie suszy i zostawia na jakiś czas szczelnie zamknięte (postarzanie). Można też takie już listki prażyć zamiast przetrzymywania.

Herbaty Pu erh i Oolong są zoksydowane w granicach 20-90%. Zawierają wiele związków biologicznie czynnych jak metabolity wtórne tj. alkaloidy, polifenole (m.in.  flawonoidy - w tym garbniki z grupy tanin), minerały jak wapń, magnez, żelazo, selen, witaminę E, czy grupy B.

Zawartość teiny (forma kofeiny) w połączeniu z obecnością tanin pomaga w szybszym spalaniu tłuszczów.

Herbata Pu erh ma sporo szczawianów, więc nie należy przesadzać z ilością, gdyż może zaburzać pracę nerek.

Herbaty te parzymy w wodzie o temperaturze 80-90 st.C i można je parzyć kilkukrotnie (dobre, stare pu erh nawet kilkanaście razy). Napar ma działanie uspokajające, relaksacyjne. Krótsze parzenie daje herbatę pobudzającą, orzeźwiającą. 

Herbaty Pu erh i Oolong

Herbata czerwona Pu Erh 250g
Producent: Bio-Flavo
Cena: 21,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
Herbata Pu Erh 100g Bio-Flavo
Producent: Bio-Flavo
Cena: 10,85 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl