Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 175zł (dla zamówień opłaconych z góry)

Biała Herbata - Moc Katechin

0
Biała Herbata - Moc Katechin

Biała herbata - moc katechin

 

Dlaczego nazwa i jak powstaje biała herbata

Biała herbata pozyskiwana jest z krzewu Camellia sinensis. Powstaje ona przez zerwanie młodych listków i pączków liściowych wczesną wiosną. Są one suszone na słońcu i nie podlegają silnemu utlenieniu (oksydacji). Młode pączki i listki pokryte są białym meszkiem - stąd nazwa herbaty. Uzyskiwany z niej napój ma barwę jasną, delikatną a w smaku nie ma goryczki herbat czarnych. Herbata biała jest nie tylko bardzo smaczna i delikatna ale również posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. To sprawia, że jest idealnym napojem dla osób poszukujących łagodnych, wyrafinowanych smaków.

 

Biała herbata a wpływ na zdrowie

Biała herbata może również pomóc w procesie odchudzania. Napary z białej herbaty zawierają ogrom naturalnych substancji chemicznych o kapitalnym znaczeniu dla zdrowia. Należą do nich katechiny (np. EGCG czyli galusan epigallokatechiny), flawonole (kwercetyna, kemferol), kwasy fenolowe, witaminy (np. z grupy B), minerały (też fluor), które jako kompleks stanowią o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Działają one na organizm, zwalczając wolne rodniki (działanie antynowotworowe) i przeciwdziałając starzeniu się komórek a więc organizmu. Dodatkowo, katechiny mogą wspomagać proces spalania tłuszczu i przyspieszyć metabolizm (spalanie). Właśnie dlatego biała herbata stała się popularnym wyborem wśród osób dbających o zdrowie i próbujących schudnąć. Jej delikatny smak i zbawienny wpływ na organizm sprawiają, że stanowi doskonałą alternatywę dla innych napojów, takich jak kawa czy słodzone napoje gazowane. Warto dodać, że biała herbata zawiera również pewną ilość kofeiny (w formie teiny), która może dostarczyć energii i poprawić refleks oraz koncentrację a nawet opóźnić senność gdy nie chcemy jeszcze zasnąć (np. mając jakąś późną pracę do wykonania). Jednak w porównaniu do kawy jej poziom jest znacznie niższy, co oznacza mniejsze ryzyko wystąpienia efektów ubocznych związanych z nadmiernym spożyciem kofeiny.

 

Parzenie białej herbaty

Podsumowując, biała herbata to nie tylko smaczny napój, ale także zdrowa alternatywa dla innych napojów. Jej delikatność, właściwości odchudzające i korzystny wpływ na organizm sprawiają, że warto ją uwzględnić w codziennej diecie. 

Listki białej herbaty zaparza się w temperaturze wody ok. 80-90 °C przez 2-5 minut. Można zaparzyć ponownie, przy czym każde kolejne parzenie daje napar łagodniejszy. Uzyskiwany z niej napój ma barwę jasną, delikatną. W Chinach najpierw stosują tzw. budzenie herbaty czyli zalanie listków wodą (jak wyżej) na kilka sekund, po czym taki wstępny napar się wylewa. Potem dopiero zalewa się tak obudzone listki na pół minuty jako parzenie właściwe. I można parzyć kilkakrotnie, za każdym razem o dziesięć sekund dłużej. Oczywiście w Chinach stosuje się znacznie wyższe dawki suszu bo nawet 3-5g na 100 ml wody!

Pierwsze napary mają własności pobudzające, orzeźwiające, natomiast następne uspokajające, relaksujące.

Sięgaj po białą herbatę a będziesz zdrowszy :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl